Läbilõige CARL ZEISS’i ajaloost

Ernst Abbe

Ernst Abbe

Siinuse tingimus

Siinuse tingimus

Carl Zeiss

Carl Zeiss

——————
Kas teadsid

Kas teadsid, et …

ZEISS on seisnud parema silmanägemise eest juba üle 160 aasta. 1846.aastal rajas Jena Ülikooli mehaanik Carl Zeiss optilisele ekspertiisile tugineva ettevõtte, mis saavutas edu 1912. aastal, kui hakati rakendama oma teadmisi prilliläätsede peal. Punktal® – esimene ZEISS’i täppisoptiline prilliklaas oli sündinud. Tänapäeval võtame seda iseenesestmõistetavalt, kuid tol ajal oli see tõeline revolutsioon.  Punktal® võimaldas kõrgekavliteedilist nägemisteravust isegi siis, kui ei vaadatud otse ette. Varem pidid prillikandjad pöörama oma pead, et kompenseerida klaasi servadele tekkivat ähmast ala. Punktal® pakkus selles suhtes märkimisväärset täiustust. Isegi tänapäeval jääb Carl Zeiss truuks optimaalse nägemise tagamisele. Iga silm on justkui sõrmejälg. Seetõttu pakubki Carl Zeiss nägemiseks individuaalselt kohandatud lahendusi ning kõrgekvaliteedilisi prilliklaase – ja on seda teinud juba üle 160 aasta.

Ajalugu

Carl Zeiss töökoda

1846 Carl Zeiss rajab täppismehaanika ja optika töökoja Jenas
1847 Algab mikroskoopide tootmine
1866 Algab koostöö füüsik Ernst Abbe ja Carl Zeiss’i vahel
1872 Abbe kujutiseformatsiooni teooria mikroskoobis paneb aluse oluliselt täiustunud mikroskoopidele. See teooria ja “siinuse tingimus”, mis kanna Abbe nime, moodustab põhja kõikidele kõrgeima kvaliteediga optikariistadele.
1884 Järgmine rajatis Jenaer Glaswerks Schott & Genossen (tänasel päeval: SCHOTT AG), mis moodustati Otto Schotti, Ernst Abbe, Carl Zeissi ja Roderich Zeissi poolt.
1889 Ernst Abbe poolt avatakse ettevõte Carl Zeiss Sihtasutus.
1891 Ernst Abbe saab Carl Zeiss Sihtasutuse Zeiss’i tehase ainuomanikuks
1900 Saavutab juba märkimisväärse tähtsuse majanduses, sest 20. sajandi esimesel poolel areneb Carl Zeiss oma tegevusega maailma juhtivaks optikaettevõtteks.
1923  Esimene planetaarium (professor W.Bauersfeldi leiutis).
1935 Esimese peegeldusvastase katte leiutamine
1945 Jena tehas hävib sõja käigus osaliselt. USA väed viivad 126 juhatuse liiget ja teadlast oma okupatsiooni tsooni.
1946 Taasrajatakse ettevõte “Optische Werke Oberkochen” – hiljem Carl Zeiss – deporteeritud juhtkond jätkab ettevõtte rajamist.
1948 Carl Zeiss Sihtasutuse Zeiss’i ja Schotti tehaste sundvõõrandamine Jenas. Mõlematest saavad riigiettevõtted. VEB (rahva ettevõte) Carl Zeiss JENA ja VEB Jenaer Glaswerk
1949 Heidenheimist saab Carl Zeiss Sihtasutuse juriidiline asukoht. Zeiss’i ettevõtted Idas ja Läänes arenevad optikatehnoloogia liidriteks antud poolkeral.Algab teleobjektiiviga binoklite ja kontakläätsede tootmine.
1965 VEB Carl Zeiss JENA saab täppismehaanika ja optikatööstuse juhtivaks ettevõtteks Ida- Saksamaal.
1971 Sõlmitakse Londoni kokkulepe kahe ettevõtte vaheliste nimede ja kaubamärgi “Zeiss” kasutamise osas.
1990 Poliitiline muutus Saksa DV-s toob kaasa ka muudatuse suhetes Zeiss’i Ida ja Lääne ettevõtete vahel. Ettevõtted teatavad oma kavatsusest koonduda Carl Zeiss Sihtasutuse alla, mille ametlikuks asukohtadeks saavad nii Jena kui Heidenheim.
1991 Järgnevatel aastatel rajab Carl Zeiss kaks tehast Ungaris, osaleb ühisettevõttes Valgevenes, ja avab Ida-Euroopas uusi agentuure.
1995 Carl Zeiss, Oberkochen, omandab Jenoptik GmbH aktsiad Carl Zeiss Jena GmbH-s ja saab ainuomanikuks.
1996 Ettevõte Carl Zeiss tähistab oma  150. aastapäeva.
1998 Carl Zeiss on maailma juhtiv optikaettevõte mikroskoopide ja tööstusmetroloogia, kõrgekvaliteedilistele läätsedele mikrokiipide tootmise, operatsioonimikroskoopide ja oftalmoloogiste uuringute ja raviotstarbeliste  instrumentide alal.
2005 Prilliklaaside osakond ühineb USA ettevõttega SOLA  ja saab ülemaailmselt juhtivaks prilliläätsede tootjaks.



1912
1912 ZEISS esitleb Punktal®i, mis on esimene teljesuunaline sümmeetriline prilliklaas.
 1917
1917 ZEISS aitab asutada oftalmoloogia kolledžit  Jenas, Saksamaal.
 1935
 1935 ZEISS patenteerib vastupidava peegeldusvastase pinnakatte tootmisviisi prilliläätsedel.
 1959
 1959 Esmakordselt optikamaailmas viib ZEISS  peegeldusvastase tehnoloogia abil prilliklaasile katte  ET®.
 1970
 1970 Partnerlus Schott`iga aitab turule tuua maailma esimese pruuni fotokroomse mineraalse prilliklaasi Umbramatic®.
1983
1983 ZEISS töötab välja  Gradal Hsi – maailma esimene progressiivne prilliläätse disaini.
 1992
 1992 Video Infral®, maailma esimene arvutipõhine tsentreerimisseade, seab täiesti uue standardi prilliklaaside paigaldamisel.
 2000
2000 Uus Gradal Individual® progressiivlääts, kus on esmakordselt ühendatud  inimese individuaalsed parameetrid ZEISSi progressiivsete prilliläätsede arvutustega  läätse pinnal.
2007
2007 i.Scription®: ZEISS töötab välja esimese läätse tehnoloogia, mis arvestab ebaregulaarseid sarvkesta kõrvalekaldeid ja ühendab omavahel subjektiivse refraktsiooni  ja lainepikkuse analüüsi.
2010
 2010MyoVision® on maailma esimene ühevaateline prillilääts, mis  viitab müoopia 30%-lisele vähenemisele Aasia laste seas keskmiselt.
 2012
 2012ZEISS tuleb välja tugevaima peegeldusvastase kattega, milleks on Duravison® Platinum.

 

Carl Zeiss Vision – tänapäev

ZEISS on rahvusvaheline optika ja optoelektroonika liider antud valdkonnas. Enam kui  24,000 ZEISSi töötajat tootsid 2012/13 majandusaastal tulu ca 4.2 mld eurot. Asutatud 1846. aastal Jenas, ettevõtte peakorter asub Oberkochenis, Saksamaal. ZEISS on panustanud tehnoloogilisse arengusse rohkem kui 160 aastat. ZEISS töötab välja ja toodab lahendusi pooljuhtidele, auto-ja mehaanika tööstustes, biomeditsiiniliste uuringute ja meditsiini tehnoloogia tarbeks, samuti prilliklaase, kaameraid, filmikaameraläätsesid, binokleid ja planetaariume. ZEISS on oma enam kui 40 tootmisettevõttega, ligikaudu 50 müügi- ja teeninduskohaga ja üle 20 tootearenduse asukohaga olemas rohkem kui  40-s erinevas riigis üle maailma. Carl Zeiss AG  kuulub täielikult Carl Zeiss Sihtasutusele.

ZEISSi optikakontserni haru “The Vision Care”

The Vision Care on kontserni üks haru, mis on maailma juhtivamaid tootmisettevõtteid, kus on rahvusvaheliselt tuntud kaubamärgi alla koondunud nii oftalmoloogiaalane praktika kui sellega seonduvad lahendused. Kontserni haru töötab välja ja toodab instrumente ja prilliklaaside väärtusahela muid võimalusi.  2012/13 majandusaastal oli 8500 töötajaga ettevõtte aastatulu 841 miljonit eurot. Ärigruppi The Vision Care esindab Carl Zeiss Vision International GmbH. Juhatusse kuuluvad Dr. Raymund Heinen (CEO), Manfred Klingel (COO), Ulrich Krauss (CSO) ja Sven Herrmann.

Zeiss logo