i.Terminal®2Meie näo kaks poolt on erinevad, s.t ei ole sümmeetrilised.
On võimatu, et kahel inimesel on silmade vahe teineteisest täpselt ühesugusel kaugusel.
Kui hoida peeglit vertikaalselt nina peal ja vaadata peeglist oma näo mõlemat poolt, näete kuidas võiks nägu välja näha sümmeetrilisena ja kui kummaline see meile tunduks. See näitab samuti, kui erinevalt näeme oma paremat ja vasakut silma läbi prillide.
Seetõttu ongi optikul prilliklaaside kohandamisel väga oluline teada, kuidas iga prillikandja läbi oma prillide näeb. Ainult niimoodi saab prille korralikult vastavasse prilliraami paigaldada.

Kas teadsite, et isegi kõige täpsemad prilliläätsed ei suuda toimida oma kõrgeimal tasemel, kui tsentreerimine, s.t prilliklaaside paigaldus spetsiaalselt välja valitud prilliraami, silmade vahe ja näo proportsioonid ei ole korrektselt mõõdetud? Kuni 40% väärtuslikust nägemisteravusest võib sel moel kaduma minna. See on oluline ühevaateliste prilliklaaside ja eriti tähtis progressiivsete prilliklaaside tsentreerimise korral.
Progressiivsete prilliklaaside korral peavad kõik kolm nägemisvälja (kaugele, vahepealsele ja lähedale vaatamise kaugus) olema optimaalselt kohandatud. Ideaalis peaks prillikandja oma normaalasendis olema võimeline mugavalt lugema, kui vaatab läbi lähedale vaatamise ala, arvutiga töötama vahepealse alaga ja autot juhtima kaugele vaadates.
Õige tsentreerimine ja loomulikult valitud prilliklaasi disain mängib otsustavat rolli kohese progressiivläätsedega harjumise tagamisel. Juba millimeetrine erinevus võib olla kriitilise tähtsusega.


MIS ON ZEISS i.Terminal®2 ja MIS KASU SAAB SELLEST PRILLIKANDJA? 

ZEISS tõi 1992.aastal turule kõige esimese tsentreerimisseadme – Video Infral, millele 2004. aastal  järgnes täiustatud versioon i.Terminal®. Seda seadet hinnati 2011. aastal kui “parimat tsentreerimisseadet optikaturul”¹. Juba samal, 2011. aastal tuli ZEISS turule uuendatud versiooniga i.Terminal®2.

Zeiss iterminalPrilliklaasidele käsitsi pupillide keskkoha märkimine on meie jaoks igapäevane nähtus. Tavapäraselt peab prillikandja vaatama läbi endale välja valitud prilliraami ja optik märgib ristikesega spetsiaalse pliiatsi abil prilliklaasile pupilli asukoha ja silmavahe (PD).

Mujal maailmas peetakse seda juba iganenud mõõtmismeetodiks, sest taoline mõõtmine annab küll ka tulemuse, kuid on selgelt subjektiivne.  Tänapäeval on olemas alternatiiv, kus optik saab töötada juba palju täpsemalt (kuni 0,01 mm täpsusega) ja seda pakub ZEISS’i i.Terminal®2, mis annab inimesest objektiivse pildi koos prilliraamiga. Protsess näeb ise välja nii: inimene seisab endale sobiva prilliraamiga  tsentreerimisaparaadi ette ja tsentreerimine teostatakse kõrge-kvaliteedilise fotona lihtsalt, kiiresti ja äärmiselt täpselt. Toimub see kõik vaid ühe hetkega. Kindlasti on selline mõõtmine inimesele palju meelepärasem juba seetõttu, et optik ei pea astuma prillikandja nn personaalsesse ruumi, et seda teostada. Prillikandja seisab võimalikult vabalt terminali ette ja vaatab läbi prillide täpselt nii, nagu ta seda igapäevaselt teeb. Mida täpsemalt optik teab, kuidas Te läbi oma uute prillide vaatate, seda paremini on ta võimeline nendesse prilliläätsed kohandama. i.Terminal®2 töötab kõrgtehnoloogilise kaamera ja ZEISS’i tarkvara programmiga, mis mõõdab ühe kliki abil ära tsentreerimisandmed, salvestab need ja teeb arvutused vastavate prilliklaaside tootmiseks.

i.Terminal® suudab 60 sekundiga haarata ja arvutada välja erinevaid paigalduse parameetreid, s.h:

• Prilliraami mõõdud (A, B, DBL)

• Silmavahe (PD)

• Monokulaarse sarvkesta kauguse (eraldi mõlema silma vahe) – mono PD

• Paigalduskõrguse, segmendi kõrguse

• Sarvkesta kauguse prilliraamist (BVD)

• Prilliraami kaldenurga (PA)

• Kumeruse nurga

1 2 3 4

Ainult siis, kui prilliraam on täpselt kohandatud igale inimesele individuaalselt, saavad prilliläätsed täielikult toimida.

Meie soovitus:  Juhul, kui Teie silmade tsenter on mõõdetud käsitsi (ilma i.Terminalita) ning pärast esialgselt uute prillidega harjumise etappi tunnete nendega ennast ebamugavalt, võib põhjuseks olla ebakorrektselt mõõdetud tsenter.
Anna sellest kindlasti alati oma optikule teada.

Eestis saate i.Terminal®i abil teostada mõõtmisi Tallinna Optika OÜ kauplustes:

Tallinnas, Tartu mnt.6.

Pärnus, Hommiku tn 13.

Viljandis, Turu 8/10.

 

¹Allikas: USA-s 2011. aastal 1786 optikuga koostöös  läbi viidud uurimus digitaalsete tsentreerimise seadmete kohta.