12Silmad vajavad aeg-ajalt puhkust. Järgnevaid harjutusi on võimalik kiiresti ja mugavalt töö juures teha, et anda silmadele lühike, kuid efektiivne puhkus.

Tänapäevane elustiil seab silmadele kõrged nõudmised. Kui töötate arvutiga, siis tuleb silmadel kohanduda erinevate kontrastide ja erksate valguse tasemete vahel kuni  30 000 korda päevas. Sarnased numbrid kehtivad autosõidu ja spordi tegemise ajal. Pole ime, et meie silmad saavad selle all kannatada, muutuvad vesiseks, punaseks ja sügelevaks. Sageli kaasnevad sellega ka pinged kaelas ja peavalud. See ei pea kindlasti nii olema.

Teaduslikud uuringud näitavad, et pidev monitori vaatamine kahjustab silmi. Kontrastide ja värvide eristamine ning  lühikese ja pika distantsi vahetamine muutub üha raskemaks. Pidev lähedale vaatamisega seotud töötamine võib isegi piirata Teie nägemisvälja.

Paar lihtsat silmaharjutust aitavad Teil taas nö rajale saada ja taastada valutu nägemine. Need võtavad ainult paar minutit, neid saab teha igal pool ja igal ajal ning võivad aidata Teil arvutiga töötamisel paremini keskenduda. Miks mitte siis selle peale minna? Siin on ülevaade, kuidas oma silmi parimal moel lõõgastada.

  • Peopesa harjutus
    Veenduge, et istute mugavalt, puhake oma käsi tasasel pinnal, sulgege silmad ja asetage peopesad oma silmadele nii, et oleks täielikult pime. Soojus ja pimedus teevad head meie silmadele. Tasakesi peopesaga silmade katmisega (silmamunadele survet avaldamata) võite saavutada 2- 3 minuti pikkuse sügava lõõgastuse. Nüüd hingake 1-2 minuti jooksul aeglaselt ja rahulikult sisse ja välja. Seejärel eemaldage käed aeglaselt nii, et päevavalgus Teid ei pimestaks.
  • Neljasuunaline harjutus
    Istuge mugavalt toolil ja hoidke pea otse. Seejärel vaadake 2-3 sekundit neljas erinevas suunas (üles, alla, vasakule, paremale) nii kaugele kui võimalik. Korrake harjutust kolm korda. Tähtis on, et liigutate ainult oma silmi, mitte pead.
  • Silmakoopa massaaž
    Kolme sõrmega masseerimine on järeleproovitud abinõu üleväsinud silmadele. Asetage oma pöial ja keskmine sõrm ninajuurele nii, et nimetissõrm jääks kulmude vahele. Nüüd tehke kolme sõrmega väikeseid ringikujulisi liigutusi avaldades kerget survet ninajuurele –

15 sekundi pärast on kogu piirkond lõdvestunud.

  • Silmi lõdvestav harjutus
    Istuge sirgelt ja sirutage üks käsi nina ees välja, pöial ülespoole. Nüüd valige 5 objekti: ninaots, välja sirutatud käsi, teie pöial ja veel kaks objekti ruumis, mis asetsevad teist kaugemal. Vaadake igat objekti vaheldumisi, lastes pilgul peatuda igal objektil mõne hingetõmbe jooksul. Lõpuks, kasutage mõlemat silma ja laske pilgul ekselda oma ninaotsa, käe, pöidla ja kahe muu objekti  ümber ning lõpetage harjutus kaugusesse vaatamisega.
  • Akomodatsiooni ehk kohandumisharjutus
    Tõstke oma parem nimetissõrm silmade kõrgusele, silmadest umbes küünarvarre kaugusele. Hoidke oma vasakut nimetissõrme selle taga. Kindla rütmi järel vaadake ühelt sõrmelt teisele. Korrake seda harjutust 15 korda ühe minuti vältel.
  • Liblika harjutus (et ennetada kuiva silma sündroomi)
    Vaadake, pea otse enda ette ja lõdvestage oma näolihased ja alumine lõug. Seejärel avage ja sulgege mõlemaid silmalauge kuni 20 korda. Hoidke oma lihased koguaeg lõdvestununa – Teie silmalaud peaksid liikuma pehmelt ja pingutusteta, justkui liblika tiivad.

PS! Uuringud näitavad, et silmaharjutused aitavad vähesel määral tõsta nägemisteravust, kuid praegusel hetkel puuduvad teaduslikud tõestused selle kohta, et need vabastavad Teid prillide kandmisest. Kindlasti ei tohiks istuda autorooli ilma prillideta, kui need on arsti poolt Teile ette nähtud.

Allikas: http://www.zeiss.com/vision-care

Kui peate silmade treenimist ebamugavaks ja tüütuks tegevuseks, siis soetage endale ZEISS Digital prilliklaasid, mis on spetsiaalselt ette nähtud digitaalsete seadmete kasutajatele ja vastavate vaevuste leevendamiseks.