Juba lapsena öeldi meile, et porgandid on silmadele kasulikud.
Kahjuks on see ainult teatud määral tõde.

Porgandid on head Sinu silmadele – või siis kas olete kunagi näinud prillidega jänest, et vastupidist tõestada? Selline võrdlus pole mitte ainult koomiline, vaid sellel pole ka tõepõhja all.
Sellegipoolest on selline tervise müüt juba läbi põlvkondade meie seas ringi liikunud.

Porgand

Järgnev vastab siiski tõele!

Meie alateadvusse on lapsepõlves sisendatud terve hulk rahvatarkusi.  Tänapäeval saab enamiku nendest müütidest teaduslikult ja üheselt ümber lükata. Mõned neist aga tõepoolest sisaldavad ka tõeelemente. Ja mis oleks parem näide, kui populaarne tervisemüüt “porgandid on head Sinu silmadele”.  Aga mis siis ikkagi on selle müüdi taga?  Maitsev juurvili sisaldab hulganisti beetakaroteeni. Kui hädavajalikku A-vitamiini jääb vajaka, võib sel olla negatiivne mõju nii kasvule kui naha ja juuste seisundile. Äärmisel juhul võib see isegi esile kutsuda kanapimeduse. Suurem osa nägemisega seotud kahjustusi tekivad aga tavaliselt hoopis teistsugustel põhjustel. Beetakaroteen  annab porganditele  nende oranži värvuse, kuid see on samuti üliolulise A-vitamiini eelkäija, mis on tõepoolest silmadele kasulik. Sellegipoolest sisaldab see tarkusetera kõigest terakest tõtt.

Toitumisspetsialistid viitavad A-vitamiinile ka kui retinoolile. Tegelikkuses osutab nimetus otseselt funktsioonile, mida ta silmas täidab. Silma reetina ehk võrkkest sisaldab rakke, mis suudavad esile tuua musta ja valge kujutise isegi kõige väiksema valguse kumast. Retinoolita poleks keegi võimeline eristama heledat ja tumedat kontrasti ning meditsiinilist ravi vajavatel inimestel, kellel on väga tõsine  A-vitamiini puudulikkus, on isegi risk kanapimeduse väljakujunemiseks.

Õnneks on seda tüüpi tervisehäda meie maailmajaos väga harvaesinev.  Seda enam, et meil on lisaks porganditele suur hulk A-vitamiini sisaldavat toitu – näiteks spinat, kapsas ja salat. Loomsed toiduained, nagu maks, on näiteks isegi kasulikum, sest see mitte üksnes ei sisalda A-vitamiini eelkäijat, vaid sisaldab ise ehedat vitamiini.

Niisiis, milline on meie järeldus?  Järjepideval porgandite närimisel on tõesti meile teatud kasu, kuid see ei anna loodetud nägemise paranemist. Seega – nii nagu varemgi, olete te lühi- või kaugnägelik –ainuke asi, mis tõepoolest tegelikult aitab enamiku nägemiskahjustuste korral, on üks korralik paar prille.


1 Väidetavalt pärineb müüt II Maailmasõja päevilt, kui Briti õhutõrjejõud püüdsid sakslaste eest varjata radarite kasutamist pommitajate pealtkuulamiseks öiste reidide käigus ning avaldasid ajakirjanduses artikli väites, et Briti piloodid söövad palju porgandeid, mis annab neile erakordse öise nägemise. Nii lollitati ära nii Briti rahvas kui ka sakslaste kõrgeim võim.

1 Allikas: http://sciencefocus.com/qa/do-carrots-really-help-you-see-dark