40+ ?

Faktid, mida tasub teada seoses vanusega seotud nägemise muutustega.

Kõigil meil on asju, millele pärast 40 lähemalt tähelepanu pöörata. Terava nägemise säilitamine aitab meil jätkuvalt näha ja kogeda elu täiel rinnal.

Alljärgnev informatsioon aitab Teil oma silmaarstiga  rääkida normaalsetest eaga seotud muutustest ja sellest, kuidas õigesti valitud prilliklaasid aitavad säilitada selge ja terava nägemise.

Pärast 40-aastaseks saamist areneb peaaegu kõikidel täiskasvantel välja presbüoopia  – nägemisseisund, kus kristallääts kaotab oma elastsuse muutes fokusseerimise lähedal asuvate objektide suhtes keeruliseks.

 • Presbüoopia on loomulik osa silma vananemisprotsessist.
 • Presbüoopia märkideks on:
  • kalduvus hoida loetavat materjali endast kaugemal kui varem
  • normaalsel lugemiskaugusel  tekib ähmane nägemine
  • lähedal asuvat tööd tehes tekivad silmade väsimus ja sageli peavalu
 • Vananev silma sarvkest ja lääts muutuvad vähem selgeks, mis põhjustab valguse hajutamise silmas ja omakorda suurendab peegeldust ning vähendab kontrastitundlikkust  ehk võimet eristada objektide erksuse erinevusi teravalt – muutes nägemise raskemaks õhtusel ajal.
 • Ealised silmaprobleemid, nagu nt katarakt, võivad areneda välja väga aeglaselt ja Te pole teadlikudki, et silmanägemine  halveneb.
 • Et terav ja selge nägemine säiliks, peaksite pärast 40-ndaid silmi kontrollima igal aastal. Varajane diagnoos, nagu ka silmade ravi ja nägemisprobleemid on hea nägemise ja silmade tervise hoidmiseks väga tähtsad. Võimalik, et hoiab ära pimedaks jäämise.
 • Optometrist määrab spetsiaalsed prilliklaasid, mis võimaldavad teil selgelt ja mugavalt näha, samal ajal, kui presbüoopia ja katarakt võivad raskendada teisi tavapäraseid nägemisega seonduvaid seisundeid, nagu:

Lühinägelikkus – seisund, kus visuaalsed kujutised koonduvad silma võrkkesta (reetina) eesmisel pinnal ja põhjustavad ähmase nägemise kaugele.

Kaugnägelikkus – seisund, kus visuaalsed kujutised koonduvad reetina tagumisel pinnal  ning silmal on lähedal asuvaid objekte raske näha

Astigmatism – seisund kus sarvkesta kumerus on asümmeetriline, nii et valguskiired ei koondu ühte, vaid kahte punkti ja tekitavad seetõttu  ähmase nägemise.

 • Et aidata kompenseerida presbüoopiat ja ealisi nägemisega seonduvaid muutusi, võib Teie optometrist kirjutada prilliretsepti kas lugemiseks, ühe-, kahe- või kolmevaatelistele või progressiivsetele prilliklaasidele.
 • Kaasaegsed progressiivsed prilliklaasid pakuvad olulisi eeliseid võrreldes bifokaalsete (kahevaatelised) ja trifokaalsete (kolmevaatelised) prilliklaasidega. Need prilliklaasid annavad terava nägemise kõikidele kaugustele ilma, et nähtavust ühelt kauguselt teisele vahepeal katkestataks ja prilliklaasidel  puudub nähtav eraldusjoon.
 • ZEISS´i poolt väljatöötatud ainulaadsed individuaalsete parameetritega prilliklaasid tuginevad täpselt Teie refraktsioonile (prilliretseptile),  Teie poolt välja valitud prilliraamile ja isegi sellele, kuidas prillid sobivad Teie näoga. See kõik annab kokkuvõttes parima võimaliku tulemuse selgeks nägemiseks.