Silmad

Kas tahad teada, kuidas silmad naeratavad?

Naer on terviseks – sest üks korralik südamest tulev near kasutab ei rohkem ega vähem kui 100 lihast  kehas ja näos. Silmside ja naerused silmad lihtsustavad oluliselt suhtlemist teiste inimestega. Aga kuidas saame panna oma silmad kõige ilmekamalt välja nägema?

Silmad mõjutavad meie suhtlust märkimisväärselt, olenemata sellest, kas oleme prillikandajd või mitte.

Väljanägemine on üks olulisimaid suhtlusvahendeid. Meie silmad peegeldavad tundeid, eriti meeldimist ja vastumeelsust inimese suhtes, kellega me räägime.  See juhtub äärmiselt kiiresti  ja suur osa sellest on alateadlik. Silmside on sillaks omavahelistes vestlustes ja seetõttu on informatsiooni lihtsam edastada.

Paljudes situatsioonides, nt töö juures või  siis, kui tutvume uute inimestega, on väga tähtis osutuda spontaanselt meeldivaks. Soovime luua vestluses meeldivat õhkkonda ja silmad mängivad selles suurt rolli. Kui meil õnnestub saada need pingevabalt naeratama, võimaldab see üle saada igasugusest piinlikustundest.  See pole mitte mingil juhul kerge, eriti stressirohkes olukorras, kuid  seda on võimalik harjutada: heida vähemalt lühikeseks ajaks stress ja mured kõrvale ja keskendu silmade naeratamisele. Suhtlustreenerid soovitavad inimestel seda peegli ees harjutada.

Siiralt naeratavad silmad

Kas iga naeratus on tõesti siiras? Ameerika teadlane  Paul Ekman uuris inimeste naeratamist ja jälgis, millised lihased, millise naeratuse ajal töötavad. Ta määratles ära 19 erinevat tüüpi naeratust.

Kuid siiski, ainult üks 19-st naeruga seonduavst näoväljendusest on tõeliselt ehe ja see pole esile kutsutud viisakusest, piinlikusest ega ka ärevusest. Tegelikult on meie silma sõõrlihas ausa naeratuse tõeline täht. Sõõrlihas põhjustab silmalaugude sulgemise ja toob esile naerukurrd silmanurkades. Ekman andis oma uurimuses sellele naeratusele isegi spetsiaalse nime: Duchenne´i  naeratus  – neuroloog Guillaume Duchenne järgi, kes esimesena uuris seda lihast juba 1862.aastal.

Mida tähendab see prillikandjate jaoks?

Inimesed suudavad meie näost instinktiivselt tõelisi tundeid välja lugeda. Meeldivat naeratust edastatakse mitte ainult suunurkadega, kuid üsna kindlalt ka silmade abiga. Samal ajal , saab inimene, kellega me parasjagu  räägime, silmade järgi aru, kas  meie naeratus on aus ja kas me oleme rõõmsad.  Prillikandjale on see väljakutse, sest prillid asetsevad täpselt silmside ees.

3 soovitust prillikandjatele- kuidas panna silmad naeratama?

  1. Peegeldusvastase kattega prillid.

Prilliklaasid mängivad küllalt otsustavat  rolli naeratuses. Inimene, kellega me räägime, tahab näha Teie silmi nii selgelt kui vähegi võimalik. Prilliklaasidel ei peaks olema ebameeldiv peegelefekt.

Meie soovitus: Kvaliteetne peegeldusvastane kate on väga oluline selleks, et silmad  näeksid välja võimalikult loomulikud inimese jaoks, kellega me vestleme.

  1. Õhukesed plastikprilliklaasid.

Suurte tugevustega prilliklaasid võivad oluliselt muuta silmade väljanägemist. Mida suurem on silmakahjustuse aste, seda paksemad ja raskemad on prilliklaasid. Lühinägelikud inimesed ,  kasutavad pluss-prilliklaase, mis on paksud ja väljapoole kumerad. Sellised prilliklaasid moonutavad silmad suuremaks. Kaugnägijate korral on asi täpselt vastupidi ja silmad tunduvad väiksemad. Mõlemad sellised efektid panevad prillikandja silmad ebasoodsasse olukorda, mille tulemusel ei ole nende naeratus nii loomulik, kui peaks.

Meie soovitus: Kõrge murdumisnäitajaga ehk õhendatud ja spetsiaalsed plastikprilliklaasid ning optimeeritud prilliklaaside disainid  muudavad prilliklaasid mugavalt kergeks ja õhukeseks. See hoiab ära ebasoovitavad efektid ja silmade suurus jätab kõrvaltvaatajale palju loomulikuma mulje.

  1. Päikeseprilliklaasid “tapavad” suhtluse.

Need on küll ägedad ja moodsad aksessuaarid ja meeldiv ning efektiivne viis kaitsta silmi ereda päikesevalguse eest, kuid võivad teinekord olla tähtsa vestluse ajal täielikuks “piduriks”. Inimesed, kellega me vestleme ei saa sel moel silmade väljendusest tuvastada otsustavaid märguandeid. Vastaspool võib seda pidada äärmiselt ebameeldivaks.

Meie soovitus: tähtsate vestluste ajaks  lükake päikeseprillid viisakalt üles või pange need tagasi toosi.

Mis siis, kui vajate prille ees pidevalt ja  parasjagu pole tavaprille kaasas?

Siin on Sulle väike abinõu:  Kõige mugavamad prilliklaasid Teie jaoks on sel juhul tõenäoliselt isetumenevad prilliklaasid  PhotoFusion® , mis hoiavad ära topeltprillide kaasaskandmise, sest prilliklaasid muudavad tooni vastavalt valgustingimustele automaatselt.

Naer on keha üks kõige loomulikumatest reaktsioonidest, mitte ainult lõbusates ja naljakates situatsioonides, vaid ka kergendustunde väljendamisel pärast probleemidest ülesaamist. Samuti on naer  väga efektiivne kaitsemehanism konflikti olukorras. Naer on meile lihtsalt kasulik! J

… ZEISS kohandab prilliklaasid vastavalt prillikandja vajadustele prilliklaasis enam kui 40 000-s punktis?

Mõned prilliklaasid töötavad rohkem kui teised. Võtame näiteks ZEISSi progressiivklaasid, mis on kohandatud prillikandja unikaalsetele nägemisvajadustele pisimate detailideni välja. Prillikandja progressiivklaaside loomiseks on mõlema silma jaoks vaja üle 20 individuaalse parameetri. Neid parameetreid kasutatakse prilliklaaside optika välja arvutamiseks, mis omakorda kohandatakse 40 000-s erinevas punktis ning tuginetakse sealjuures prillikandja individuaalsele silma profiilile.

Tulemus?  Unikaalne prilliklaasipaar, mis annab prillikandjale parima võimaliku nägemiskogemuse.

individual

Suuremate tugevustega lühinägelikkusega inimestel võivad ilmnevad prilliklaaside tellimisel kumeratesse prilliraamidesse kaks järgmist äärmust ja sageli kahjuks üheskoos :

  • Mida suurem on prilliraam, seda suurem on prilliläätse paksus.
  • Sama ilmneb ka suurema kumeruse korral. Mida suurem on prilliklaasi nõgusus, seda suurem on prilliklaasi välimine serv.

Kosmeetiline-serv

Millal seda kasutatakse?

  • “Kosmeetilise serva” tellimine on võimalik ainult prilliretseptiga, mis on üle -3.0 dpt horisontaalsel meridiaanil ühes prilliklaasis.
  • See tähendab, et serva paksus temporaalsel äärel ületab tavaliselt 5mm.
  • Vajadusel tellitud protsess tasuta.
  • Kosmeetiline serv temporaalsel küljel; teostatakse freeform protsessi abil.
  • Parema ja vasaku prilliklaasi ühtlustamiseks rakendatakse töötlust mõlema klaasi puhul.
  • Ühtlustamine algab ca 60° vaatenurga juurest (sõltuvalt nõgususest, kumeruse nurgast ja sarvkesta kaugusest prilliraamist pöörab prillikandja pead enne seda prilliklaasi ala.)
  • Sõltuvalt prilliretseptist, prilliraami mõõtudest ja tsentreerimisandmetest on kosmeetilise serva tehnoloogia abil võimalik saada kuni 30% õhemad miinusklaasid.

Kosmeetiline serv, mis algab ca 60° nägemisnurga juures värvitu prilliklaasi korral , on kumeruse optilise tugevuse muutumise efekt nähtav.
Ääre paksus alaneb.

Kosmeetiline-serv2

DuraVision® BlueProtect_1

DuraVision® BlueProtect_2

DuraVision® BlueProtect sisaldab superkõva pinnakihti, on anti-staatilise ja kriimustustele vastupidavate omadustega ja seda on lihtne puhastada.

* Tsirkaadsed rütmid on füüsilised, mentaalsed ja käitumuslikud muutused, mis järgnevad teineteisele ca 24-tunnise tsüklina ja mis reageerivad peamiselt valgusele ja pimedusele organismide keskkonnas. Neid leidub enamikes elusolendites, s.h loomad, taimed, ja paljud imepisikesed mikroobid.
Jan 28, 2015

Duravision SIlver

Bayeri suhtarv (väärtus) 10 ja üle selle, nagu DuraVision Platinumil, tähendab, et tegemist on pinnakattega, mis on kriimustustele sama vastupidav kui mineraalklaasi pind.

* Bayeri Test on tavaline standardtest, mida kasutatakse optikatööstuses prilliklaasi pinna tugevuse hinda-miseks.
** Bayeri tulemused võivad sõltuvalt materjalist kergelt varieeruda. Kõikidel ZEISSi DuraVision Platinumiga prilliklaasidel on vähemalt „mineraalklaasile sarnane“  Bayeri väärtus  ehk > 10.

ZEISS toob turul uue prilliklaasi kategooria, mis on mõeldud just nendele prillikandjatele, kellel on probleeme autojuhtimisega erinevates valgustingimustes.

Uued DriveSafe prilliklaasid vähendavad häirivat valgust  autoga sõitmise ajal nii päeval kui öisel ajal ning muudab autojuhtimise ohutumaks ja vähem pingelisemaks.

ZEISSi poolt väljatöötatud uued tehnoloogiad hõlmavad endas kolme tähtsat elementi, mis muudavad igapäevaseks kasutamiseks mõeldud prilliklaasid autojuhtimise ajal ohutumaks ja oluliselt mugavamaks:

  • Luminance Design® Tehnoloogia võtab vähestes valgustingimustes arvesse inimese tegeliku pupilli  suuruse.
  • DuraVision® DriveSafe pinnakate vähendab tajutavat peegeldust kuni 64%.
  • ZEISSi DriveSafe prilliklaaside disainis on ühendatud kuni 43% laiem keskmisele kaugusele vaadatav ala, et oleks lihtsam fokuseerida armatuurlaua ning peeglite vahel ja kuni 14% laiem kaugele vaatamise ala maantee ulatuslikumaks nägemiseks.

Mis kasu on uutest DriveSafe prilliklaasidest prillikandjale?

1 2 3

Parem nähtavus kehvades
valgusoludes
(vihm, hämarus, jne)

Öisel  ajal sõites vähenevad
vastutulevate autode tuledest
või tänavavalgustusest tingitud
pimestavad peegeldused

Üliselge maantee,  auto
armatuurlaua, külje ja –
tahavaatepeeglite nägemine

Parem nägemine halbades valgustingimustes

ZEISS Luminance Design® Tehnoloogia

Probleem

Pupill reageerib vastavalt ümbritsevale valguse intensiivsusele, eriti otse silma paistvale valgusele. Päevavalguses on pupilli diameter väike, öisel ajal suur. Kehvas valguses ehk nn mesoopilistes tingimustes, s.t hämaras, vihmasajus, sombustel päevadel ja öisel ajal autoga sõites, on pupill vahepealse suurusega. Ruumitaju ja ka kaugustega arvestamine muutub siis autojuhile keerukaks.

Pärast põhjalikku teadustööd mesoopilise nägemise valdkonnas, leiti põhjus Luminents Disain Tehnoloogia arenguks, mis on katsetatud ja tõestatud prillikandjate peal.

Lühidalt:  hele valgus (fotoopiline nägemine), pimedus (skotoopiline nägemine), vahepealne valgus  (mesoopiline nägemine). Mesoopilistes tingimustes, valguse intensiivsus ja seega ka pupilli suurus muutub: see ongi nägemise jaoks paras väljakutse.

Lahendus ZEISS’ilt

ZEISS töötas välja uue Luminents Disain® Tehnoloogia (LDT), mis arvestab erinevate valgustingimustega ja pupilli suurustega, et parandada prilliklaasi disaini niivõrd, et nägemine oleks koguaeg loomulik.
LDT kaasab pupilli suuruse mesoopilistes tingimustes sõitmiseks ja optimeerib prilliklaasi disaini sellele vastavalt: kohandatud pupilli suurused, mida kasutatakse optimeerimise algoritmides, on 5.0 mm ühevaatelistes ja 4.3 mm progressiivsetes prilliklaasides.
Selle tulemusel näevad prillikandjad kehvades valgusoludes paremini.

22

Vähendatud pimestumine öisel ajal.

ZEISS DuraVision® DriveSafe pinnakate.

Probleem

Pimestamine tähendab raskust näha eredas valguses, nt otsene päikesevalgus või kunstlik valgus. Eriti häirivad on öisel ajal sõites Xenoni või LED tehnoloogiaga autoesitulede kõrge luminents.  Pimestamine võib olla riskantne, kuna see vähendab objektide nähtavust ja silma kontrastitundlikkust.

4L-LAB*i autovalgustuse ekspertide, kes on väljatöötanud kaasaegseimad valgustusseadmed,  soovitusel  viisid ZEISSi nägemisteaduse uurijad läbi pimestava valguse eksperimendi.

See pani aluse sisemistele uuringutele*, milleks kasutati erinevaid pinnakatte simulatsioone. Auto esitulede sinise valguse spekter (eriti 400-450 nm ulatuses), milles on kasutatud Xenon H.I.D. (High Intensity Discharge = Kõrge Heleduse Väljavool) või LED tehnoloogiat, avaldavad autojuhtide  jaoks tajutavat pimestumisefekti.

 

Lahendus ZEISSilt

DuraVision® DriveSafe pinnakate peegeldab osaliselt  neid lainepikkusi, mis vähendavad tajutavat peegeldust kuni 64% võrreldes teiste esmaklassiliste peegeldusvastaste katetega.

33

* L-LAB, lühend  “valguse laboratooriumist”, on uuringute instituut, mis keskendub autode valgustamisele ja mehatroonikale (toetatud Paderborni Ülikool ja Hella KGaA poolt); hõlmab tuleviku autode valgustust, nägemistaju uuringuid, prototüüpide ja tehnoloogiate katsetusi.

Täpne sõidutee, armatuurlaua ja peeglite nähtavus

ZEISS DriveSafe prilliklaasi disain

Probleem

Autojuhtimine nõuab juhtidelt kõrgendatud tähelepanu. Liiklusolude hindamiseks vajavad nad suurema osa ajast avarat vaatevälja sõiduteele. Olukord muutub keerukaks, eriti progressiivklaaside kandjaile, kui on vaja fokusseerida sõidutee, armatuurlaua ja peeglite vahel. Siin hakkab olulist rolli mängima dünaamiline nägemine.

Silmade jälgimise uuringus koostöös FKFS*iga, tuvastasime autojuhtide nägemisvälja vajadused:

21
  • 97% registreeritud ajast jälgisid nad sõiduteed.
  • 2%   kasutasid armatuurlaua vaatamiseks.
  • 1%   kulus peeglitele fokusseerimiseks.

Lahendus ZEISSilt

ZEISS töötas välja uued DriveSafe progressiivklaasid, mis on optimeeritud kaugele ja vahepealsele kaugusele vaatamise aladega, vähendavad vajadust pead horisontaalselt pöörata ning muudavad progressiivklaaside kandjaile fokuseerimise sõidutee, armatuurlaua ja peeglite vahel lihtsamaks ja kiiremaks.

  • Dünaamiline nägemine kiireks ümberfokuseerimiseks sõidutee, armatuurlaua ja peeglite vahel
  • Lähedale vaatamise ala sobitub ideaalselt igapäevategevustega
5 Kuni 43% laiem keskmisele kaugusele vaadatav ala, et oleks lihtsam fokusee-rida armatuurlaua ning peeglite vahel ja kuni 14% laiem kaugele vaatamise ala maantee ulatuslikumaks nägemiseks.
6 7

ZEISS DriveSafe progressiivsed ja monofokaalsed prilliklaasid on mõeldud paremaks liiklusolude hindamiseks ja sobivad ideaalselt igapäevasteks toiminguteks.

Auge-Master-final-coated_CMYK… silmad vajavad kaitset ka siis, kui need pole otseselt päikesele avatud?

Pole vahet, kas olete ruumis või väljas, sini-lilla valgus ümbritseb meid kõikjal. Seda kiirgab meile digitaalsetest seadmetest ja TV ekraanidelt, kuid on samas ka osa loomulikust valgusest. Sini-lilla valguse intensiivsus varieerub ja selle tasemed kasvavad dramaatiliselt just väljas päikese käes.

Ühest küljest, on olemas tõestus, mis väidab, et sini-lilla valgus reguleerib tsirkaadset rütmi* ja mõjub hästi üldisele enesetundele; teisest küljest hoiatavad teadlased selle potentsiaalsest fototoksilisusest silmadele, mida teatakse ka nime all „ sinine oht“. ZEISS pakub sobiva  lahenduse  sini-lilla valguse blokeerimiseks – valige ZEISS Skylet prilliklaasid päikeseprillidesse ja ZEISS DuraVision BlueProtect pinnakate optilistele prilliklaasidele ning Teil pole tarvis muretseda võimalike sini-lilla valgusest tingitud mõjude pärast.

* Tsirkaadsed rütmid on füüsilised, mentaalsed ja käitumuslikud muutused, mis järgnevad teineteisele ca 24-tunnise tsüklina ja mis reageerivad peamiselt valgusele ja pimedusele organismide keskkonnas. Neid leidub enamikes elusolendites, s.h loomad, taimed, ja paljud imepisikesed mikroobid…

Kõik ZEISSi uue portfelli progressiivklaasid (v.a Classic) sisaldavad ZEISS Precision Tehnoloogiat e Täppistehnoloogiat, mis tõstab  tooted täiesti uuele tasemele.

ZEISS Precision hõlmab endas kolme põhisammast:

1 2 3
Puhas optika Dünaamiline optika Õhendatud optika
Isegi kui pole antud individuaalseid prillkandja andmeid, kasutatakse üli-täpsete keskmiste optiliste väärtuste määramiseks, toot-misprotsessis optikatööstuse
ainulaadset üle 4mln indivi-duaalse parameetri sisaldavat andmebaasi.Sisaldab veel CORE tehno-loogiat, mis arvestab pupilli pöörlemise keskpunkti, punkt-punkti haaval täpseid arvutusi klaasi pinnal ning freeform tootmist.
Dünaamilise optika filosoofia tugineb mõlema silma  binoku-laarse nägemise simulatsioonil ja sünkronisatsioonil.Digitaalsete seadmete kasutamise tõttu, on uues disainis kiirem dpt üleminek lähedale ja vastupidi, et silmad suudaksid kiiresti igale kaugusele fokusseerida.

Äärealade optimeerimine lubab nautida mugavat laia vaatevälja.

ZEISSi lubadus pakkuda parimat tasakaalu optika, õhenduse ja prilliklaasi kerguse vahel.See saavutatakse läbi OPTIMA ja ZEISSi individuaalse õhen-dava prisma ning paindliku kumeruse kohandamise. S.t nüüd on võimalik muuta kumerust vastavalt prilliraami kujule.

Kõikidesse uutesse Precision prilliklaasidesse saab lisada inimese personaalsed initsiaalid (5 tähemärki).

4 78 111312
5
6 910

Lisaks anatoomilistele erinevustele erinevad inimesed ka oma igapäevaste tegevuste poolest.

IndividualFit Tehnoloogia laseb valida kolme prilliklaasi disaini vahel, mis sobivad prillikandja igapäevaste tegevustega:

  • Lähedale: Optimeeritud pikaajaliseks lähedale nägemisega seotud tegevusteks (30-60cm; nt lugemine,   käsitöö, jne).
  • Vahepealne: Optimeeritud dünaamilisteks ja vahepealsele kaugusele nägemisega seotud tegevusteks  (60-90 cm; arvutiga töö, autojuhtimine, sportimine).
  • Balansseeritud nägemisväljad: Optimeeritud kõikideks tegevusteks.
Lähedale

Lähedale

Vahepealne

Vahepealne

Balansseeritud

Balansseeritud

ERITELLIMUSTOODE VASTAVALT INDIVIDUAALSETELE VAJADUSTELE =

PARIM LOOMULIK NÄGEMINE KOGU PÄEVAKS.

Luminents DisainTM Tehnoloogia  (LTD) optimeerib prilliläätse disaini vastavalt pupilli keskmisele suurusele, milleks on 3,3 mm, sest inimese silma pupilli suurus muutub vastavalt valgusele.

4 Standartne prilliklaasi disain arvutatakse üksikute kiirte abil, kus arvestatakse väga väikese pupilli suurusega ja seetõttu on ülemineku ala ebatasane.
5 LTD ühendab endas palju täpsemaid arvutusi ja astigmatismi  jaotumist, kuna see meetod tugineb kattuvate kiirte kogumitele. Silma liigutusi simuleerides,  kalkuleeritakse ja optimeeritakse optilised kõrvalekalded prilliklaasi ulatuses neis alades, mis kattuvad pupilliga. Selline optimeerimine tasandab teisesed  hälbed ning seetõttu hoiab ära ebavajalike kõrvalekallete suurenemise.

Silma ebaregulaarsed kõrvalekalded sõltuvad pupilli diameetrist. Selliste kõrvalekallete vähendamine võimaldab paremini tajuda kontraste, mis omakorda  pärinevad palju täpsemast kauguse  tajumisest ning annab prillikandjale loomuliku nägemise ja ohutuma tunde liikumist nõudvates tegevustes.

6

Progressiivklaas ZEISS Individual 2

  • IndividualFit™ Tehnoloogia
  • Luminents DisainTM Tehnoloogia
  • FaceFit™ Tehnoloogia
  • Adaptation Control™ Tehnoloogia
  • FrameFit+®
  • Digital InsideTM Tehnoloogia
  • Precision Tehnoloogia