1Prillikandjad puutuvad prillipoes sageli kokku teemaga, mis esmapilgul tundub veidi segadust tekitav. Lisaks prilliklaasitüübi valimisele soovitakse teada, millist pinnakatet Sa oma prilliklaasidele soovid. Tõsi on, et  paljudel juhtudel moodustab pinnakate, mis sisaldab tavapäraselt  kõvendatud pinda ja peegeldusvastast katet, lõviosa prilliklaaside maksumusest.

Miks see nii on ja mida täpselt pinnakatted teile annavad? Kõige üldisemalt öeldes sõltub pinnakattest inimese nägemiskvaliteet. Näide,  mida sageli oma klientidele toome on seotud aknaklaasiga. Füüsikast on teada, et klaasil on omadus valgust tagasi peegeldada. Läbi suletud aknaklaasi ei näe me nii selgelt välja kui siis, kui akna avame.  See tähendab, et klaasile kantud peegeldusvastase katte füüsikalistest omadusest sõltub, kui selget pilti me läbi prilliklaasi näeme.

Muidugi näeme läbi ka spetsiaalse katteta klaasist, kuid nägemine ei ole selge. Lisaks ebaselgele nägemisele, mis on tingitud valguse peegeldumisest silma, on siin ka esteetiline külg-  silmad ei ole ka teistele läbi prilliklaasi hästi nähtavad ja peale pildistamist jäävad silmade asemele hoopis helendavad valguslaigud.

Peegeldusvastaseid katteid on erinevate füüsikaliste omadustega ja parim on see kate, mille jääkpeegeldus on minimaalseim. Tänapäeval on toimunud katete tehnoloogias väga suured muutused. Kõvendatud pinnakiht on praegusel ajal juba täiesti elementaarne, kuid ka nende kvaliteet sõltub kasutatud tehnoloogiast. Kõvapinna funktsiooniks on kaitsta plastikprillikaase kriimustuste eest, kuigi 100% ei saa ükski kate seda tagada ja sõltub suuresti prillikandja hoolikusest.

Peegeldusvastased katted annavad viimase lihvi prilliklaasile ja aitavad nautida suurepärast nägemismugavust ja kontrastsust. Seega ei taga õige korrektsiooniga prilliklaasid optimaalset nägemiskvaliteeti.

2

 

Järgnevalt anname Sulle 7 kasulikku nõuannet  prilliklaaside katete kohta – millised neist vastavad Sinu vajadustega kõige paremini ja missuguseid aspekte peaksid prillide ostmisel arvestama?

  1. Peegeldusvastased (AR ehk antirefleks) katted – kohustuslik kõikidele prilliklaasidele. Mis teeb AR kattest hea katte?

Iga prilliklaasi pind peegeldab valgust – see on paratamatu fakt, mis võib sageli väga ärritavaks osutuda. Kõrgekvaliteediline AR kate kindlustab Sulle paremat väljanägemise, sest silmad paistavad prilliklaasist läbi ja elimineerivad ka enamiku häirivatest peegeldustest, mistõttu saavad sellest kasu ka teised inimesed. AR katted lihtsustavad oluliselt öist autojuhtimist või lugemist teatud valgustingimustes.  Kõrgekvaliteediline AR kate koosneb erinevatest kihtidest, mis vastastikusel koostoimel annavad optimaalse efekti.  Sel moel on erinevate valguse lainepikkusest tingitud peegeldused erinevatest suundadest minimaalsed ning vähendavad seeläbi ka silmade väsimust.

3

ZEISSi uus peegeldusvastane kate DuraVision® Platinum, tänu innovatiivsele tehnoloogiale, vähendab häirivaid peegeldusi ning tagab prakitilselt olematu jääkpeegelduse.

  1. Milline kasu on kõvendatud pinnakattest?

Tänapäeval valivad kliendid endale enamasti plastikklaasid. Siiski pole need prilliklaasid nii tugevad kui mineraalklaasid ja need on tundlikumad kriimustuste tekkimise suhtes. Seetõttu on kõvendatud pinnakiht prilliklaaside kestvuse huvides kindlasti esimene valik.

4

 

Uus ZEISSi DuraVision® Platinum kate on kombinatsioon peegeldusvastasest kattest ja äärmiselt kauakesvast kõvast pinnakihist. See kate kaitseb AR kattega plastikprilliklaase, mis muudab need praktiliselt sama tugevaks kui mineraalklaasid: uurimus näitab, et DuraVision® Platinum-iga kaetud prilliklaasid on kuni kolm korda praeguse põlvkonna plastikklaasidest* tugevamad.

*ZEISSi prilliklaasid DuraVision® Platinumi tehnolooiaga 1.67 võrreldes LotuTec 1.67-ga.

  1. Kas need prilliklaasid kestavad pikemalt ja pakuvad enam nägemismugavust?

Jah. DuraVision® Platinum tehnoloogiaga prilliklaasid koosnevad üheksast üliõhukesest kihist*. Need kihid täidavad nelja ülesannet: esiteks, saab baasmaterjal kõvendatud katte, seejärel erinevad peegeldusvastased katted ja lõpuks hüdrofoobse pinnakihi.

Kõige pealmine kiht prilliklaasile on nö pitseriks ja moodustab täiesti sileda/libeda pinna, mille tulemusel langevad mustus ja niiskus lihtsalt klaasipinnalt piiskadena maha ning priliklaasid püsivad kauem puhtana.  Kui neid on siiski vaja puhastada, siis toimub see oluliselt lihtsamalt ja mugavamalt.

5

*  Pinnakihid on oma olemuselt keemilised ühendid, mida kantakse prilliklaasi peale spetsiaalse tehnoloogi abil.

  1. Kas see tähendab, et kaasaegsed antistaatilised ja vetthülgavad katted aitavad kergemini prilliklaase puhastada?

Jah. Esiteks, kaasaegsete katetega prilliklaasid näitavad suurepäraseid antistaatilisi omadusi ehk need määrduvad palju aeglasemalt ja tõmbavad ligi märkimisväärselt vähem tolmu ja ebemeid. Teiseks, vett ja -õlihülgav kiht tagab kerge puhastamise: prilliklaase on mugav puhastada ZEISSi prillipuhastuslapiga, või pesta sooja voolava vee all ja raputada järelejäänud veetilgad maha. Reeglina ei ole Teil vaja neid isegi  mikrofiiber puhastuslapiga hõõruda, sest vedelik langeb piiskadena pinnalt lihtsalt maha. Selle tagab ZEISSi DuraVision® Platinum (DP) kate.

6

  1. Mis on parim viis katetega prilliklaaside puhastamiseks?

Palun ärge kasutage oma prillide puhastamiseks T-särki, kleidisaba või (paber)taskurätti – isegi kõige pisemad mustuse osakesed võivad prilliklaasi kriimustada. Suur hulk väikseid kriimustusi võivad tuhmistada prilliklaasi pinda. Meie soovitame igapäevaseks prilliklaaside puhastamiseks voolavat sooja vett või  ZEISSi puhastusspreid ja mikrofiibrist prillipuhastuslappi. Samuti võite kasutada ZEISSi niiskeid lappe, mis ei kahjusta klaasipinda. Need on käepärased väikesed niisked lapid, mis on eraldi pakendatud. Nende toime on pikajaline ning kindlustavad parema nägemise, sh võib neid kasutada paljude tänapäeva digitaalsete seadmete pindade puhastamiseks.

  1. Kas on olemas muid väliseid tegureid, mis võivad minu prille kahjustada?

Jah, neid on palju! Maha kukkumine, ebaõigest käsitlemisest tingitud kriimustused, või ülemääraselt madala või kõrge temperatuuriga kokkupuutumine võivad kõik prilliklaase kahjustada. Tuleks vältida palaval suvepäeval prillide autos hoidmist. Sama kehtib ka saunas käimise või kodus prillide radiaatorile asetamise kohta: prilliklaasid pole lihtsalt sedasorti keskkonna jaoks tehtud. Sageli alahindavad prillikandjad ohtu, mida võivad tekitada mustuse osakesed, kui need satuvad klaasidele taskuräti või muu riideesemega puhastades. See võib klaase kriimustada. Kaasaegne kõvapinna kiht on abiks selle probleemi lahendamisel, sest muudavad prilliklaasid kriimustustele vastupidavamaks ja pikendavad tööiga.

7

  1. Aga kuidas on lastega? Kas nemad vajavad midagi erilist?

AR katted on laste jaoks väga olulised – eriti, kui nad hakkavad juba koolis käima. Tänapäeval on  katetega prilliklaase saadaval mõistliku hinnaga. Lihtsalt küsige oma optikult lisateavet. Kõvapind on laste prillidele absoluutselt kohustuslik. Ainult niimoodi suudavad need laste igapäevaelus vastu seista löökidele ja müksudele.

Tähtis:  peaksite valima optiku, kes on harjunud tegelema lastega. Õige optik teostab põhjaliku lastesõbraliku silmauuring, mis kindlustab täpselt nende vajadustele vastavad personaalsed prillid.